Boksy dla koni – z drewna czy kompozytowe?

Budowa nowoczesnej stajni z boksami dla koni oznacza konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Jednym z pytań, które trzeba sobie wówczas zadać, dotyczy materiału wypełnienia przegród boksów. Można wykończyć je drewnem naturalnym czy też wykorzystać elementy kompozytowe imitujące drewno. Na co warto się zdecydować?

Boksy dla koni buduje się obecnie zarówno z naciskiem na ich estetyczny wygląd, jak i funkcjonalność oraz komfort dla koni. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ekskluzywnymi stajniami, które wykańczane są najwyższej jakości materiałami, aby zadowolić najbardziej wymagających jeźdźców. Stosuje się wtedy starannie wyselekcjonowane materiały, które dają tak atrakcyjny dla oka efekt. Wśród nich ważną rolę odgrywa drewno, którym wykańcza się przegrody.

 

 

logs-498538_1280

Boksy z drewnem naturalnym – piękne, ale wymagające konserwacji
Zdecydowanie najczęściej spotykamy boksy dla koni wykończone drewnianymi deskami. Najczęściej stosuje się wtedy deski sosnowe, które poddawane są procesowi impregnacji i barwienia na różne kolory – najczęściej klient ma do wyboru kolor, który odpowiada mu najbardziej.

Tak wykończone boksy mają bardzo naturalny wygląd, co zawdzięczają naturalnemu drewnu, niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że są one bardziej wymagające w utrzymaniu w czystości. Drewno szybko się brudzi, jest narażone na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym może wnikać do niego wilgoć. Również jest trudniejsze w czyszczeniu i wymaga regularnej konserwacji specjalnymi środkami.

Boksy z kompozytem – połączenie estetyki i wygody
Z drugiej strony do dyspozycji mamy boksy z wypełnieniem przegrody z użyciem desek kompozytowych. Deski te znalazły już zastosowanie do wykańczania tarasów, ale mogą być też używane w wielu innych miejscach. Deski te powstają ze zmielonego drewna naturalnego łączonego z tworzywami sztucznymi oraz innymi dodatkami. Z tego względu są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne od naturalnego drewna, nie wymagają konserwacji oraz możemy je łatwo czyścić bieżącą wodą bez obawy o utratę ich właściwości.

Wobec tego boksy z wypełnieniem z desek kompozytowych to bardzo atrakcyjna propozycja, która obecnie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Wprawdzie za deski tego rodzaj przyjdzie nam zapłacić więcej niż za naturalne, ale za to są one znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Więcej informacji dotyczących zastosowania desek kompozytowych na boksy dla koni znajdziemy na stronie internetowej firmy Replastik, która specjalizuje się w ich produkcji i sprzedaży. Oferta zaprezentowana jest pod adresem: https://replastik.pl/produkty/dla-zwierzat/boksy-dla-koni/.

One thought on “Boksy dla koni – z drewna czy kompozytowe?

  1. Ja tam osobiście to jestem za balami, jednak wolę jak coś jest naturalne, ale jeżeli chodzi o trwałość to słyszałem, że te kompozytowe trwalsze, ale osobiście nie miałem jak tego porównać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>